Tubertini TBR Lake Feeder medium – recenze Milan Tychler

Na konci zimy jsem dostal příležitost vyzkoušet si několik novinek pro rok 2020 a jsou mezi nimi i dva feederové pruty z dílny Tubertini. Jako první zkouším prut TBR LAKE FEEDER v provedení medium v délce 11 ft.  Samozřejmě jsem hledal na internetu nějaké informace k tomuto kousku, leč informace o něm jsou velmi strohé, nebo prostě žádné. Přitom si tento prut pozornost rozhodně zaslouží. Na druhou stranu je pro mě ale docela dobře, že o něm nic nevím, protože si o něm tvořím názor vlastně z úplně čisté vody a pouze na základě vlastních poznatků…

Začnu délkou prutu. Výrobce uvádí 11 ft. Mnou naměřená délka je 326 cm. Tato délka předurčuje prut spíše k lovu v kratších vzdálenostech a na místech, kde můžete být omezeni výškově, například pod stromy a podobně. Ovšem pouze na základě délky nelze prut zcela přesně zařadit do nějaké kategorie, protože vždy hodně záleží na dalších vlastnostech prutu, především na jeho schopnostech odhazovat zátěž, tedy výkonu. Je-li prut silný a zvládá-li bez problémů i větší krmítka a není-li příliš měkký, pak se vzdálenost lovu může hodně posunout. Ale to zjistíte až tehdy, když prut vezmete k vodě, protože pouhé označení „medium“ toho o schopnostech prutu příliš nevypovídá.

Dnes už máme jaksi zažito, že pruty této kategorie jsou schopné zvládat krmítka o hmotnosti 90 -100 g. Ale zvládnout neznamená, že to je pro tyto pruty běžná zátěž a už vůbec ne optimální. Navíc, když se na tento prut podíváte, okamžitě ho zařadíte spíše do kategorie light než medium, protože jeho blank je hodně štíhlý a u rukojeti má průměr pouhých 11,51 mm, což není mnoho.

U položky hmotnost prutu je uvedeno 144 g. Já navážil 156 g včetně špičky. Prut je tedy i docela lehký, ale při prošvihnutí celkem ostrý i když ne nejrychlejší. Ale je v něm i tak na sucho cítit sílu a potenciál vyšší, než byste od tak subtilního proutku čekali, což je příjemné zjištění. Hmotnost prutu snižují malá očka. Jsou to klasická SiC očka, které vyhoví velmi dobře jak při použití vlasce, tak tenké pletenky, která se dá využít při velmi citlivém lovu například v chladných měsících anebo při lovu ve větších vzdálenostech.

Když už jsem u těch oček, velmi dobře jsem si prohlédl jejich vyvázání a vůbec kvalitu a lakování blanku. Musím říci, že v tomto směru jsem mimořádně spokojen. Vázání a lakování je naprosto příkladné a někdy se takové nevidí ani u podstatně dražších prutů. Tady je to naprostá jednička. Líbí se mi i rukojeť a sedlo navijáku. Je to velmi hezká kombinace korku a EVA materiálů. Rukojeť je štíhlá s krytým šroubením shora. Po nasazení navijáku jej její celková délka 56 cm, což je u prutu této délky víceméně standard. Bohužel, je tu jedna věc, která by mohla někomu vadit, a to je tvar a perforace rukojeti v místech, kde držíte naviják. Co se funkčnosti týká, tomu se nedá nic vytknout. V ruce sedí dobře, netlačí, nestudí, ale všichni víme, jak vypadá rukojeť feederového prutu po lovu s krmítkem a tady se to bude opravdu trochu hůře čistit. Ale jak říkám, na funkci to nemá vliv a dělá to prut hezkým. Ostatně je to jediný „zdobný“ prvek na tomto prutu, protože jinak je včetně vyvázání stroze černý a velmi decentní.

Co se velikosti a počtu oček týká, pak jsou na spodním díle dvě očka dvoupatková a na druhém díle je šest oček jednopatkových. Dolní, náběhové očko má průměr 8,5 mm, takže je poměrně malé. Není tedy důvod používat větší naviják ve snaze dál nahodit, protože malá očka nepojmou větší smyčku, kterou pošle cívka většího navijáku. S navijákem velikosti 2500 jsem házel stejně jako s velikostí 4000, kterou běžně u medium prutů používám. Kvalitní naviják velikosti 2500 v tomto případě považuji u tohoto prutu za optimální a prut je tak i lépe vyvážený a sestava příjemnější.

Velmi důležitou součástí feederových prutů jsou samozřejmě jeho špičky a na ty já jsem pes. Tento prut má špičky tři, označené jako ¾. 1,0 a 1,5 oz. Všechny tři jsou grafitové a jejich průměr v základně je 3 mm. Jsou mezi sebou zřetelně odstupňované a jejich akce je spíše parabolická, takže hlásí záběry opravdu zřetelně. Nejjemnější špička má akci trochu blíže k vrcholu, ale to jinak u grafitových špiček nejde. Řekl bych, že jsou s prutem velmi dobře sladěné a není těžké se podle podmínek panujících u vody rozhodnout, kterou právě použít, protože rozdíly v nich jsou dobře rozpoznatelné. Tyto špičky patří rozhodně k tomu lepšímu, co na našem trhu znám a rozeznávat na nich záběry je snadné, takže vám rozhodně ulehčí rybaření a povznesou velmi kvalitu prutu.

Potenciální zájemce o tento prut určitě zajímá, jak se s ním hází a jak se chová při zdolávání ryb. Říci prostě to, že je velmi příjemný však asi nestačí, takže asi takhle:

Ač je to proutek velmi subtilní, snese docela hodně. Když se na něj podíváte, odhadnete ho spíše na akci light než medium, ale vězte, že tento prut odhazuje s mimořádnou lehkostí krmítka s větším košíkem o hmotnosti 50 g plus krmení do vzdálenosti 60 m naprosto s přehledem. Třicítka krmítko pak letí podstatně dál. Abych pravdu řekl, nepokoušel jsem prut v tom smyslu, kolik toho opravdu snese a raději jsem se bavil a užíval si s ním lov a zdolávání ryb. Nejtěžší krmítko, které jsem na něm měl a odhazoval ho s jistotou v tom smyslu, že prut nijak nepřepínám mělo 70 g.

Akce prutu je parabolická, ale jen při extrémní zátěži. Jinak je to semiparabola s akcí v horní třetině. Při zdolávání větších ryb jde do „akce“ plynule a pozvolna, takže zdolávání s ním je příjemné a po celou dobu máte situaci plně pod kontrolou. Na prudké výpady reaguje okamžitě a každé „kopnutí“ hezky plynule vykryje a rybě vrátí. Je to velmi houževnatý soupeř, a přesto stále jemný a citlivý. Užijete si s ním lov drobných ryb, ale i kaprů a středně velkých parem. Nechtěl bych ho určitě řadit mezi pruty typu Barbel, ale svou akcí se jemnějším prutům tohoto typu podobá. Já ho vidím jako skvělý speciál k lovu velkých tloušťů, pořádných lopat, tedy cejnů s tím, že si poradí i s menšími kapry a bojovnými parmami.

Prut je dost svižný, přesně hází, a přestože má v názvu Lake, tedy jezero, je rozhodně vhodný i pro lov v tekoucích vodách. Já si ho na Moravě užíval při lovu všemožných říčních ryb. Jeho jemná akce je skvělá v tom, že můžete bez obav používat i dost jemné návazce beze strachu z toho, že vám je budou silnější ryby trhat. Je to prut, na který si velmi rychle zvyknete a já mu už odpustil i tu rukojeť, jejíž část se prostě trochu hůře čistí. Ale já se při lovu moc nehlídám, ruce mám pořád od krmení a pak podle toho vypadá i rukojeť. Ovšem hadřík a trocha vody to pak rychle zpraví.

Tubertini háčky
Tubertini - vynikající háčky vyrobené v Japonsku, v šesti barevných odstínech od červené, fialové, žluté, černé, bronzové a stříbrné barvě, vhodné na plavanou, feeder, položenou. Balení podle druhu od 15ks do 25ks
Kupte si
Tubertini Fluokarbon
ERRE - bezkonkurenční fluokarbonový vlasec v průměrech od 0,073 do 0,202, návinu 50m, průhledné barvy a vynikající nosnosti (například 0,102mm má 1,720kg!), vhodný pro plavanou, feeder, přívlač, ale i pro muškaření.
tubertini hačky
Kupte si
TBR Lake Feeder
Série dvoudílných prutů s ultratenkým profilem, reaktivní a velmi spolehlivý, dokonce i u větších ryb. Jsou vybaveny třemi karbonovými špičkami 3mm základnou o různé síle a citlivosti. Pruty jsou vybaveny SiC očky.
tubertini hačky
Kupte si

Cena tohoto prutu je cca 2500,- což mi přijde jako naprosto adekvátní a rozhodně by mě nepřekvapila, ani o něco vyšší cena. Ale o to víc je pak člověk spokojenější, když prostě koupí a následně shledá, že vůbec nekoupil špatně. Tento prut je jak pro běžné uživatele a nebál bych se ho doporučit ani jako základní prut pro ty co chytají feeder závodně. Na mnohých revírech bezpochyby najde své uplatnění a práci odvede skvěle. V tomto případě udělala firma Tubertini velmi dobrou práci.

 

Průměr u rukojeti 11,51 mm
Hmotnost

144 g

Přepravní délka

168 cm

Náběhové očko 8,5 mm
Koncové očko  2 mm
Počet oček

2+6

Špička

59 cm, oček – 6

Průměr špičky 3 mm
Počet špiček 3 – ¾,1, 1,5 oz
Délka rukojeti  s nasazeným navijákem

56 cm

Napsat komentář