Plavaná s boloňkou – Miloslav Dvořák Tubertini CZ.

Lov s boloňkou k nám přišel z Itálie, kde má lov ryb na plavanou dlouhou a bohatou tradici.  Boloňka je vlastně tuhý bič, na kterém jsou navázána očka a jednoduchý držák navijáku.  Nejčastěji se používá v délkách 5, 6 a 7 m a její čas nastává, pokud potřebujeme lovit ve větších vzdálenostech na řece. Zde bývá velká hloubka, silný proud a je nutné splávek vodit a mít ho pod kontrolou. Boloňku je možné samozřejmě použít i pro lov na hlubokých stojatých vodách ve velkých vzdálenostech. Pokud očekáváme úlovek větší ryby, je boloňka vybavená navijákem mnohem lepší volbou, než např. bič.

Boloňky se vyznačují kromě své délky také nízkou hmotností. Kvalitní pruty v délce 7 m mají hmotnost kolem 300 gramů, v  6 m okolo 200 gramů. Dalším důležitým parametrem, hlavně při vlhkém počasí, je počet oček na prutu. Vyšší počet oček zamezí lepení vlasce k prutu, které často velmi komplikuje nahazování při použití lehčích  montáží. 

R18 Bolognese

KÓDDélkaPrůměrVáhaPočet dílůPřeprava
02561 **7,00 m24,00 mm246 g7130 cm
02562 **7,00 m24,00 mm256 g7135 cm
02564 **8,00 m26,40 mm317 g8130 cm
02565 **8,00 m26,40 mm329 g8145 cm

 

Pruty proto bývají osazeny i očky posuvnými. Co se týká navijáku, vhodného pro lov s boloňkou, měl by být lehký, rychlý a dostatečně velký.  Osobně doporučuji navijáky ve velikosti 3000 a 4000, ideálně s mělkou a širokou cívkou.

 

Kmenové vlasce pro lov s boloňkou používáme většinou v průměrech od 0,14 do 0,18 mm. Tyto vlasce by měly disponovat hlavně velkou pevností a nízkou tvarovou pamětí pro dobré udržení kontaktu se splávkem. Pro návazcové vlasce platí vše, co již bylo psáno v kapitolách o lovu bičem a děličkou. Jen návazce zde bývají poněkud delší, klidně až 50 cm. Při lovu na větší vzdálenosti je nutno použít návazce 0,10 a více, protože při razantním záseku dochází často k utržení ryby. Při lovu s boloňkou i odhozovým prutem match používám vždy nástavec z vlasce 0,20 mm. Tento silný a tvrdý vlasec o délce kolem 1 m je umístěn mezi kmenovým vlascem a návazcem s háčkem. Při dalekých náhozech zabraňuje významně zamotání montáže a jeho použití velmi doporučuji. Na tomto nástavci je umístěna veškerá zátěž, kterou vyvažujeme splávek. Ke kmenovému vlasci i k návazci s háčkem je nástavec připevněn pomocí obratlíků.

       

Na řece a hluboké vodě je velmi důležitý rychlý propad montáže sloupcem vody s cílem dopravit nástrahu na zakrmené místo do blízkosti ryb. Při lovu s boloňkou se na vyvážení splávku používají již zmíněné torpily. Torpila bývá opět blokována několika bročky z obou stran, abychom zabránili posouvání. Hmotnost torpily volíme vždy menší než je nosnost splávku, abychom mohli použít dostatečný počet broků pro její fixaci na vlasci a přesné doladění sestavy. Např. pro splávek 10 g je ideální použít torpilu 8 – 9 gr a na zbylou nosnost splávku použít broky. Torpilu s blokovacími bročky obvykle umístíme ve vzdálenosti cca 40 až 50 cm od háčku. Tzv. záběrový brok, popř. broky, posuneme k obratlíku u návazce s háčkem. I v proudu lze díky nim upravit způsob vedení montáže a lépe postřehnout např. zvedavé záběry cejnů apod.

Tak pro dnešek je to asi vše a příště si řekneme něco o lovu na boloňku v tekoucích vodách.

Přeji,  hezký den a Petrův zdar Miloslav Dvořák.

Publikováno v časopisu Rybářství.